Najnowsze komentarze
,“W wychowaniu chodzi właśnie o to,
ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem,
o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał,
aby więc poprzez wszystko co ma, co posiada,
umiał bardziej i pełniej być człowiekiem,
to znaczy ażeby również umiał bardziej być
nie tyko z drugimi, ale i dla drugich”
Jan Paweł II, Przemówienie w UNESCO (02.06.1980)
TROCHĘ HISTORII, CZYLI WCZORAJ I DZIŚ INTERNATU PRZY WOSKOWEJ…
Historia działalności internatu II LO (wcześniej 19-stki) przy ulicy Woskowej 3 b rozpoczyna się z dniem 25 sierpnia 1953 roku dzięki staraniom dyrektora Karola Hermy.
Początki pracy placówki były trudne, brakowało praktycznie wszystkiego, m.in. mebli, sprzętu do pokojów młodzieży, wyposażenia kuchni, zaplecza socjalnego, pralni, środków czystości, sprzętów sanitarnych, a nawet opału. Niezbędne akcesoria zdobywano wszelkimi możliwymi sposobami, w trudnych warunkach finansowych oddani pracownicy internatu pomagali również w jego utrzymaniu. Na miejscu hodowano trzodę chlewną, robiono zaprawy owocowe i warzywne, prano pościel. II LO zaczęło cieszyć się dużą popularnością, z czasem do szkoły napływało coraz to więcej młodzieży, również internat zaczął się rozrastać(w latach 53-84 liczba wychowanków przekraczała 100 osób, a do dyspozycji było zaledwie 17 pokoi).
Ówczesne realia nauki znacznie różniły się od dzisiejszych np. nauka odbywała się w stołówce oraz świetlicy, pod czujnym, a zarazem serdecznym okiem wychowawcy. Życie mieszkańca internatu wyglądało zupełnie inaczej niż obecnie: w czasie przeznaczonym na naukę nie można było choćby na chwilę opuszczać internatu! Zaledwie raz na miesiąc umożliwiano podopiecznym powrót do domu. Wychowankowie zaangażowani byli nawet w pracę na rzecz „małej wspólnoty” – każdy z nich zobowiązany był do pomocy w kuchni i stołówce.
Do roku 1983 istniały dwa internaty – część męska i żeńska. Chłopcy mieszkali przy ulicy Grobla 8, dziewczęta na Woskowej 3 b. Kiedy liczba młodzieży zamiejscowej zmniejszyła się, placówka przy ul. Woskowej stała się internatem koedukacyjnym.
Obecnie internat dysponuje 22 pokojami, a maksymalna liczba wychowanków wynosi 68. Do dyspozycji młodzieży są pokoje 2, 3 i 4-osobowe. Priorytetem w pracy wychowawczej jest nauka. Podczas dyżurów wychowawcy motywują młodzież do pracy, a w przypadku kłopotów organizują im różne formy pomocy koleżeńskiej. W naszym internacie mieszkają osoby o różnorodnych zainteresowaniach i zdolnościach, które chętnie dzielą się swoją wiedzą.
Życie młodzieży w internacie ma charakter zorganizowany i przebiega według określonego planu. Internat czynny jest od godz. 17.00 w niedzielę do godz. 16.30 w piątek.Od początku istnienia nasza placówka w miarę możliwości finansowych jest modernizowana i wciąż się rozwija. Do każdego z pokoi zakupiono nowe meble, wykładziny oraz wymieniono okna. Wyremontowane zostały łazienki, sanitariaty oraz kuchnia. Prace te znacznie podniosły standard i komfort egzystencji.Wszystkie przedsięwzięcia mają na celu stworzenie optymalnych warunków mieszkalnych i sanitarnych, tak by uczniowie, którzy rezydują w internacie, poczuli się jak we własnym domu.
Na terenie placówki działa Młodzieżowa Rada Internatu, która dba o dobro koleżanek i kolegów wraz z wychowawcami organizuje różnorodne projekty, dzięki czemu życie pozalekcyjne jest urozmaicone i pozbawione monotonii. Od lat świętuje się uroczystości takie jak: otrzęsiny, wigilia, studniówka, czy pożegnanie maturzystów. Do kalendarza tradycyjnych imprez dołączyliśmy: hallowen, andrzejki, walentynki, Międzyinternacki Konkurs Wiedzy o Gorzowie, kolacje ze zdrową żywnością i majówkę połączoną z pieczeniem kiełbasek na grillu. Ponadto nasi mieszkańcy biorą udział w wielu przedsięwzięciach i uroczystościach szkolnych.
Nawiązaliśmy także współpracę z internatami innych gorzowskich szkół. Uczniowie biorą udział w różnorodnych rozrywkach organizowanych przez internaty miejskie. Współpraca międzyinternacka jest dla nas niezwykle cenna. Nasi licealiści rywalizują z rówieśnikami pokrewnych placówek w Międzyinternackim Turnieju Kabaretów, w zawodach sportowych piłki nożnej, siatkowej i tenisa stołowego. Wspólnie, na podstawie wymiany doświadczeń, wypracowujemy zasady funkcjonowania Młodzieżowych Rad Internatu.
Wychowawcy pomagają młodzieży w rozwiązywaniu wszelkich napotkanych trudności dnia codziennego. Owocuje to wzajemnym zaufaniem i składa się na domową atmosferę panującą w naszym internacie. Prowadzą liczne dyskusje, których celem jest łagodzenie konfliktów, wyjaśnianie i uczenie, na czym polega i na jakich prawach opiera się życie we wspólnocie, jaką jest internat. Systematycznie, każdego miesiąca spotykają się z młodzieżą, by omawiać sprawy bieżące, planować zadania, organizować wolny czas. Starają się uświadamiać potrzebę czynnego uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta, organizują wyjścia do galerii, muzeum, teatru. Również na terenie placówki przygotowują spotkania z muzyką, poezją i filmem.
Absolwenci często podkreślają łagodne wprowadzenie do aktywnego życia w społeczeństwie, lekcje tolerancji, szacunku do siebie i drugiego człowieka oraz przygotowania do przyjęcia odpowiedzialności za swoją przyszłość.
Wychowankowie naszego internatu reprezentowali i reprezentują szkołę w olimpiadach, konkursach i zawodach sportowych plasując się na najwyższych miejscach. Do naszych najwybitniejszych mieszkańców, którzy w ostatnich latach reprezentowali szkołę w olimpiadach, konkursach i zawodach sportowych, możemy zaliczyć:
1) olimpiady i konkursy: Paweł Rakoczy, Aleksandra Kwietko, Michał Downar, Agnieszka Sławiak, Andrzej Matelski, Alicja Laskowska, Anna Mikudo, Agata Pendrak, Bartłomiej Bartoszewicz, Adam Kowalski, Grzegorz Swatowski, Piotr Toczyński, Szymon Janicki, Paweł Miłota, Piotr Klebieko, Kaja Zalweska, Weronika Polak, Patryk Waszczuk.
2) sportowcy: Michał Downar, Alicja Żuraw, Marta Krawiec, Piotr Szurmiej, Małgorzata Czarnik, Krzysztof Fortuniak, Estera Grzęda, Mateusz Śmigowski, Agnieszka Jankowska, Emilia Fijak.
Dokładamy starań, aby uczeń, opuszczając naszą placówkę, był przygotowany do przyjęcia odpowiedzialności za swoją przyszłość, przejawiał zaangażowanie w życie społeczne, wykazywał wrażliwość na piękno i przejawiał troskę o otaczającą go rzeczywistość, żeby kierował się wyrozumiałością oraz szacunkiem wobec siebie i drugiego człowieka.
Na przestrzeni lat funkcje kierownicze w internacie pełnili: Ryszard Oleszko, Katarzyna Sieroń, Emilia Hładka i Janina Bojarojć. Od 2002 roku kierownikiem jest Małgorzata Kita.
W minionych latach jako wychowawcy w inernacie pracowali: Maria Dudczyn, Halina Kołosowska, Helena Roćko, Maria Cygler, Adam Kozłowski, Andrzej Marzyński, Marzanna Krysiak, Alicja Wyszyńska, Katarzyna Nowakowska, Katarzyna Wilczyńska, Mirosława Chytra, Wojciech Waszkowiak i Grażyna Sławińska. Obecnie zatrudnione są: Jolanta Helak, Anna Rudczuk i Katarzyna Antonowicz.
Długoletnimi pracownikami administracji i obsługi byli: Stanisława Batura, Danuta Lis, Irena Rossa, Marta Karpińska, Zofia i Jan Olszakowie, Bożena Packiewicz, Urszula Ambrożak, Danuta Frohlich, Genowefa Sienkiewicz, Teresa Stefańczyk, Janina Olszewska, Agnieszka Głowacka, Sławomir Jeż, Adam Stanisławski i Agnieszka Markowska.
Na stanowiskach obsługi i administracji w internacie pracują: Jolanta Kilańska, Wiesława Kaczmarek, Krystyna Kozikowska, Beata Jankowska, Krystyna Kołodziejska, Stanisław Wójcik, Stefan Kwiatkowski.
Zatem powołując się na słowa Arystotelesa ,, Wychowanie – to rzecz poważna; musi się w nim mieszać przykrość z przyjemnością ” pamiętajmy , iż życie w zgodzie z innymi ludźmi nie zawsze musi być proste i bezkonfliktowe. Każdy kolejny dzień naszego życia uczy nas jak rozwiązywać problemy, stawać się z dnia na dzień coraz to lepszym człowiekiem. Taką lekcję życia oferuje nam placówka przy Woskowej, która poprzez różnorodne doświadczenia uczy nas jak egzystować w zgodzie z samym sobą, nie krzywdząc przy tym innych, jakże potrzebnych nam bliźnich.
Oprac. Jolanta Helak